Marko Baković: 'Nadam se da me čeka još puno projekata i bendova u budućnosti'

Bubnjar, voditelj podcasta, glazbeni kužer, Marko Baković neizostavan je dio publike na svakom bitnijem koncertu u Zagrebu, a uskoro će se sa svojim bendom Pokombi popeti na pozornicu kluba DVA OSAM. Pokombi je peteročlani sastav iz Zagreba, na proljeće 2024. objavio je debitantski album “Splet”. Sviraju instrumentalnu muziku koju će, u nešto izmijenjenom aranžmanu, izvesti i na Jabukovcu, u četvrtak 26. prosinca. Tim povodom razgovarali smo s Markom koji nam je otkrio nešto više o sebi i njegovom glazbenom putu.

 

Kada je Pokombi nastao, kako ste se okupili, kako bi ti opisao vaš projekt i koji su vam planovi?

 

Pokombi je nastao iz druženja i jamanja s mojim prijateljima, a sada i gitarističkim tandemom benda – Petrom Blažanovićem, akustična, i Borisom Maurovićem, električna gitara. Tako smo jedne večeri u siječnju 2022. sjeli i odlučili raditi instrumentalni bend. Tako je i bilo. Pridružili su nam se Ivan Blažanović na basu i Tin Gabrić na klavijaturama koji osim u Pokombiju svira i u projektu Lafolee. Nakon kratkotrajnog traženja, autorske pjesme su počele nastajati. Premda su instrumentalne, nastajale su iz vrlo konkretnih ideja bez prethodnog jamanja. Shvatili smo da sve što smo radili zaslužuje biti album pa smo ušli u studio i krenuli sa snimanjem. Svatko od nas je dao svoj pečat zvuku i pjesmama jer svatko od nas sluša i bazično svira drugačije glazbene stilove. Tako na albumu ima synth popa, techna, gipsy jazz dionica, drum and basa, karipskih ritmova… No sve smo ukomponirali u po našem mišljenju smislenu cjelinu s osam pitkih, plesnih i prepoznatljivih instrumentalnih pjesama. Zato se album zove “Splet”. Što se tiče zvučne slike, moram spomenuti najvažnijeg čovjeka, Filipa Motovunskog koji je svojom produkcijom uveliko pridonio albumu. Mislim da je on jedan od trenutno najboljih producenata kod nas, pratim njegov rad, znamo se 100 godina i bio je prvi izbor kad smo shvatili da ćemo raditi album. Vrhunski je odradio posao i surađivat ćemo sigurno u budućnosti još. Planovi su svirati što više po Hrvatskoj i regiji i polako raditi na novim pjesmama. 

 

Ovo nije tvoj prvi bend, a nije ni jedini. Opiši nam svoj glazbeni put, kada si počeo svirati i zanimati se za glazbu? Kako to da si odabrao bubnjeve? 

 

Točno, osim u Pokombiju sjedim za bubnjevima i u cover bendu Imagruva. Sviramo obrade nekih poznatih, ali i manje poznatih pjesama iz prošlih desetljeća. Možete nas pronaći na Facebooku i tamo vidjeti gdje nas uloviti uživo. Moj glazbeni put traje dugo. Završio sam srednju glazbenu školu za klavir, no bubnjevi i ritam su uvijek bili nešto što me najviše okupiralo tako da je kasniji fokus samo na bubnjeve bio logičan. Bilo je tu projekata i bendova, a izdvajam americana/country bend She Brought Me Gasoline koji postoji i danas, a ja sam svirao na prva dva albuma. Uglavnom, nadam se da me čeka još puno projekata i bendova u budućnosti.

 

Redoviti posjetitelji koncerata u Zagrebu te itekako dobro znaju, nema nekog dobrog koncerta na kojem ti nisi u publici. Što privatno najviše voliš slušati, odnosno što ti se u posljednje vrijeme ne skida s playlista?

 

Da, često idem na koncerte. Ne mogu zamisliti duži period bez odlaska na neki dobar koncert. A privatno, kod kuće, ako ćemo žanrovski gledati možda hip hop slušam najviše, no volim i puno, puno drugih žanrova. Moram priznati da zadnjih godina najviše volim otkrivati novu glazbu. Volim otkriti nešto novo i iznenaditi se. Na playlisti je zbilja puno toga… Nova londonska jazz, electro i hip hop scena je super. Tako su tu bendovi poput Village of the Sun ili bend O sa svojim novim albumom “WeirdOs”. Australska grupa Haiku Hands me svojim albumom krajem prošle godine izula iz cipela pa sam mu se rado vraćao i ove godine. Što se tiče domaćeg i regionalnog, tu je novi album grupe Chui, jako lijep album etno projekta Dunije. Frenkie je imao vrhunski album ove godine. Sassja isto tako. Uglavnom, puno je toga. Da me sutra pitate isto pitanje sjetio bih se još dosta imena.

 

Vodiš i glazbeni podcast “Čekaonica”, jedan si od rijetkih podcastera koji sa svojim gostima zasvira, kako oni reagiraju na to? Kako biraš goste i koga bi još htio ugostiti?
 

Da “Čekaonica” ide već četvrtu sezonu. Pokrenuo sam je u doba korone premda je ideja postojala i prije. Takozvana alternativna scena nam je bogatija i jača nego ikad prije, a u medijima je nema gotovo nigdje pa je moj skroman doprinos tu. Osim toga, tu je i nedostatak svih onih specijaliziranih glazbenih emisija na tadašnjem radiju 101 na kojima sam ja odrastao, i to bio jedan od razloga za pokretanje “Čekaonice”. Jamovi s gostima su u većini slučajeva prilično spontani. Nema tu previše pripreme. Sigurno i to daje jednu posebnost čitavoj priči. Drago mi je da se svi koji jednom dođu uvijek rado odazovu ponovo. Odabir gostiju je jednostavan, pratim sva recentna zbivanja na sceni i tako biram goste. “Čekaonica” je strogo glazbeni podcast s vrlo izraženom smjernicom što ide u emisiju, a što ne. Iznimno uživam radeći svaki podcast. Sve više ljudi prati “Čekaonicu” i jako sam ponosan na to.

 

Na koncertu u klubu DVA OSAM će vam se pridružiti Mak Murić. Što sve možemo očekivati te večeri?
 

Mak je vrhunski glazbenik i jako nam je drago da nam je gostovao na pjesmi “S. O. S.”, izvodimo ju te večeri i drago mi je da će nam se pridružiti na stageu. Na koncertu u DVA OSAM ćete moći poslušati kompletan album “Splet” s malo drugačijim i još malo plesnijim i razuzdanijim aranžmanima, nego što je to u studijskim verzijama. Dođite na svirku benda Pokombi, dat ćemo sve od sebe da vas dobro zabavimo i pošteno rasplešemo.